Finále 2016

Medailisté Mistrovství České republiky 2016 Rummicub

Rummikub nejmladší kategorie (do 12 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Martinovský Jakub Ústecký
1 Proňková Kristýna Vysočina
2 Herboltová Hana Plzeňský
3 Hrušková Marie Karlovarský

Rummikub střední kategorie (do 12 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Moravec Jakub Pardubický
2 David Rostislav Středočeský
3 Zástěrová Jaroslava Vysočina

Rummikub starší kategorie (do 12 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Franclová Natálie Vysočina
2 Pražáková Klára Liberecký
3 Davidová Marcela Středočeský

Medailisté Mistrovství České republiky 2016 Quoridor

Quoridor nejmladší kategorie (do 12 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Talíř Jakub Jihočeský
2 Karlík Jakub Zlínský
3 Šelder Stanislav Středočeský

Quoridor střední kategorie (do 16 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Brichcín Vojtěch Plzeňský
2 Janák Daniel Vysočina
3 Zvonková Michaela Jihočeský

Quoridor starší kategorie (nad 16 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Talíř Karel Jihočeský
2 Šrotová Dana Ústecký
3 Martinovská Hana Ústecký

Medailisté Mistrovství České republiky 2016 Quatro

Quarto nejmladší kategorie (do 12 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Kolář Robin Vyočina
2 Švanda Martin Praha
3 David Vojta Středočeský

Quarto střední kategorie (do 16 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Proněk Petr Vysočina
2 Cibulka Radek Plzeňský
3 Moravec Jan Pardubický

Quarto starší kategorie (nad 16 let)

pořadí

příjmení

jméno

kraj

1 Vrzal Tomáš Jihomoravský
2 Vacek Lukáš Vysočina
2 Šelder Jan Středočeský
3 Bušová Tereza Liberecký

Desáté Mistrovství ČR v deskových hrách mělo v sobotu 26.11.2016 finále v prostorách DDM Praha 2, Slezská 920/21, 120 00 Praha 2 .

Celkem 130 hráčů z celé republiky se sjelo v sobotu 26. listopadu do Prahy na finále 10. ročníku Mistrovství ČR v deskových hrách. Byli to ti nejlepší z krajských přeborů. Ty se letos konaly od září do poloviny listopadu ve všech krajích ČR.

Finále mělo i letos mimořádně přátelskou atmosféru. „To je jeden z důvodů, proč akci pořádáme tolik let“ říká Mgr. Iveta Vodičková. „Snažíme se mistrovství od začátku vést jako pohodovou akci, ne jako honbu za body. Vždyť deskovky by měly být především o setkání s přáteli či posezení s rodinou. Krásným příklad, že se to daří, nastal i tuto sobotu. Přišel za námi mladík postupující v Quartu, že postoupil na úkor kamarádky, která měla trému. Přitom ví, že hru hraje dlouhodobě lépe než on a chtěl by jí přenechat postupové místo.“

V loňském roce jsme se dostali na cca 20 000 účastníků, kteří si mistrovské hry na našich akcí zahráli. Letos zatím čísla z krajů vypadají obdobně což znamená že jsme v ČR nejmasovější akcí tohoto typu,“ uvedl za organizátory Jan Vodička, sám autor moderních deskových her. „Jinak naše akce dokazuje, že kvalitní deskovky dokážou odtrhnout mladé od digitální zábavy, vždyť tři čtvrtiny účastníků tvořili mladí do 16-ti let“. V letošním roce se hrály tři zajímavé hry – Quoridor, Quarto a Rummikub. V Quoridoru a Quartu rozhoduje prostorová představivost, v Rummikubu obratnost ve vytváření číselných kombinací. 

Model Mistrovství ČR v deskových hrách je jedinečný ve své otevřenosti. „Většina ostatních turnajů je určena především pro zkušené hráče. Naše mistrovství je unikátní tím, že organizátoři v krajích objíždějí školy, družiny, dětské tábory, ale i další akce pro veřejnost, hry zde vysvětlují a získávají nové hráče,“ doplňuje Vodička. V řadě míst vznikly díky MČR kluby deskových her, v nichž se nejen děti scházejí pravidelně.

Ve finále byli nakonec nejlepší reprezentanti Vysočiny, kteří si vezou domů čtyři zlaté dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, což je historický rekord. Druzí byli jihočeši, kteří získali dvě zlaté a jednu bronzovou, třetí nejúspěšnější byli středočeši s jednou zlatou, stříbrnou a dvěma bronzy. Čtvrtým krajem, který ještě dosáhl na kompletní kolekci medailí byl kraj Ústecký s jednou zlatou, jednou stříbrnou a jednou bronzovou medailí.

Už se těšíme na příští rok, kdy mistrovství vstoupí do druhého desetiletí. Navíc v Rummikubu budeme soutěžit o postup na mistrovství světa. Vítěz z nejstarší kategorie postoupí do celosvětového finále, které se bude konat v Jižní Americe.

Tisková zpráva ke stažení:

tiskova_zprava_probehlo_mistrovstvi_cr_v_deskovych_hrach_2016

INFO O HRÁCH

Rummikub

Hra obsahuje destičky s čísly od 1 do 13 a 2 žolíky, pro každého hráče pak jeden stojánek.

Každý hráč dostane určitý počet destiček, které si srovná na stojánku. Hráč, který je na tahu si dobírá jednu nebo může vyložit, či rozšířit povolenou kombinaci nejméně tří destiček (postupka jedné barvy nebo jedna hodnota v nestejných barvách). První vyložení však musí mít bodovou hodnotu vyšší než 30. Při dalším vykládání lze doplňovat a využívat i vyložené destičky a rozdělovat dlouhé postupky. Ten, který se jako první zbaví všech svých destiček, vyhrál.

Partnerem MČR ve hře Rummikub je společnost Piatnik. www.piatnik.cz

Quoridor

Dřevěná abstraktní hra, ve které bludiště stavíte a současně z něj hledáte cestu ven! Cílem této zábavné logické hry je dostat svou figurku na protilehlou stranu hrací desky. Váš protihráč Vám to bude ale komplikovat pomocí zdí, které Vám bude stavět do cesty. Stejnou možnost zpomalit soupeře máte i Vy. Komu se podaří dosáhnout cíle dříve?

Partnerem MČR ve hře Quoridor je společnost ALBI. www.albi.cz